ČLÁNKY

DRAČÍ KREV

Krásný den drazí přátelé bylinek z Amazonie,
chodí mi dotazy ohledně bylinek a jejich účincích. Proto jsem se rozhodla něco málo o nich napsat a seznámit vás s jejich blahodárnými účinky. Nejvíce se ptáte na DRAČÍ KREV, tak že níže je pár poznatků o tomto malém ,, zázraku přírody“.
 
DRAČÍ KREV neboli Sangre de drago je to štíhlý strom dorůstající výšky 20 metrů, v horní části je jeho koruna silně rozvětvena. Listy má velké 12-30cm dlouhé, světlezelené, srdcovité, pokryté tenkými chloupky. Četné květy barvy zeleno-bílé až jantarové tvoří hroznovitá seskupení. Plody jsou malé, kulaté, červenavé, pokryty chloupky, pukající semena jsou hladká, měkká, tvarem připomínající draka.
Roste v Andách na stráních úvozů, v tropických lesích horního toku Amazonky i v nížinách, ve výškách od 300 do 2.000 m.n.m.
Místy tvoří malé lesy. Červeno-šedá kůra s bílými skvrnami je hladká a po naříznutí z ní vytéká tmavočervená pryskyřice. A právě díky barvě pryskyřice a semenům připomínajícím draka vděčí strom za svůj název Sangre de drago, což v překladu zní Dračí krev. Míza tohoto stromu, neboli pryskyřice, je považována za zázračné kapky, které dokáží působit vně i zevně.
Je to vedle Vilcacory a Manayupy jedna z nejvýznamnějších peruánských rostlin.
 
POUŽITÍ V PERUÁNSKÉ TRADIČNÍ MEDICÍNĚ NA
-nádorová onemocnění,
-trávicí trakt, průjmy, vředy žaludku, dvanácterníku, střeva, trávicí problémy, nadýmání,
-tuberkuloza, chřipka, nachlazení,
-afty, ústní vřídky, angína, krční infekce, paradentóza
-imunita,
-ekzém, opar, poranění pokožky, spáleniny, škrábance, kousnutí hmyzem,
-revmatismus.
 
LÉČEBNÉ ÚČINKY
imunomodulační, antivirové, antibakteriální, antimykotické, protizánětlivé, antitumorózní, dermatoregenerační, hepatoprotektivní, antidiabetické, metabolické, antirevmatické
 
ZPŮSOB PŘÍPRAVY A POUŽITÍ:
 
VNITŘNĚ – obvykle se užívá 15-20 kapek denně. K tomuto množství je třeba dojít postupně, zvyšováním dávky od tří kapek první den každý den o 2. Nejlépe je užívat na lačno, rozmíchané v malém množství vody nebo šťávy (1-2 lžíce tekutiny).
 
VNĚ – k výplachům dutiny ústní a ke kloktání se užívá roztoku 3-10 kapek v ¼ sklenky vody. Na rány, popáleniny, pokousání hmyzem a afty se používá Dračí krev smíchaná s pár kapkami vody, kdy se třením vytvoří kašička, která se nanese na dané místo a nechá se zaschnout. Moc vábně to sice nevoní, ale zato je tato varianta velmi účinná.
 
Pokud vás Dračí krev zaujala  a rádi by jste ji ,, vyzkoušeli“ doporučuji navštívit mé bylinkářství
www.bylinkyzamazonie.cz.
( Odkaz prosím, zkopírujte do Googelu, kvůli zákonům EU nemohu uvádět prokliky na dané výrobce. Děkuji. )
Přeji vám krásné a spokojené dny ve zdraví
 
Blanka Čížkovská
 
Přeji vám krásné dny a zítra se těším na další povídání, tentokrát o VILCACOŘE.
 
Blanka Čížkovská
Komentáře nejsou povolené u textu s názvem DRAČÍ KREV