ČLÁNKY

PIRINSKÝ ČAJ

Divoký řecký horský čaj je nejlepší ve stresových obdobích

Existuje mnoho čajů, které dokážou uklidnit a zklidnit, ale jen málo z nich se blíží léčivým účinkům řeckého horského čaje.

PIRINSKÝ ČAJ A JEHO HISTORIE

Protože je Řecko hornatá země, kde je po velkou část roku slunečno, je rájem pro více než 3 600 druhů a poddruhů rostlin.

Léčivé účinky mnoha z těchto léčivých rostlin byly známy a využívány již od starověku lékaři, jako byl Hippokrates. Když v 1. století n. l. sepsal řecký lékař Pedanius Dioskoridés spis De Materia Medica, vznikal základ světových botanických znalostí. Ve starověku se siderit, nebo také pirinský čaj, používal jako tonizující bylina, běžně se používal k ošetření ran – zejména od železných mečů nebo šípů.

Dalším klíčovým hráčem v osvětě obyčejných lidí o přednostech botanické medicíny byl dramatik Aristofanes, který informace o prospěšnosti a využití bylin vplétal do svých her. I v dnešní době, přestože dnes již máme přístup ke konvenční medicíně, používá mnoho lidí bylinky k přípravě čajů, tinktur a dalších odvarů k léčbě nejrůznějších onemocnění.

Po tisíce let byly heřmánek, máta, šalvěj a verbena léčivými bylinami. V posledních letech se velké množství mezinárodních výzkumů zaměřilo na účinky horského řeckého čaje.

Pastýřský čaj se nejčastěji konzumuje v Řecku a Španělsku; v Řecku můžete ochutnat asi 17 různých druhů z hor po celé zemi. Z nich je pouze jedna pěstovaná, všechny ostatní jsou divoké. Jeho silice se používají v různých bylinných lécích a kosmetických přípravcích. Tento skromný čaj má sladkou, květinovou a zemitou chuť a neobsahuje kofein.

Další názvy

Železník, Tsai tou Vounou, Balkánský siderit, Řecký horský čaj, Horský čaj, Pirinský čaj, Mursalský čaj nebo Pastýřský čaj.

Výhody

Železník je vědecky známý jako antimikrobiální, protizánětlivý a antioxidační prostředek. Mezi účinné látky patří diterpenoidy a flavonoidy, steroly a další fytonutrienty. O železníku byl proveden významný výzkum, který potvrdil jeho používání k prevenci nachlazení, chřipky a alergií. Většina těchto výzkumů proběhla na univerzitách v Nizozemsku a na jižním Balkáně, kde je rostlina původní.

Sideritida a Alzheimerova choroba

Německý výzkum řeckého horského čaje naznačil, že může zabránit nebo dokonce zvrátit Alzheimerovu chorobu. Profesor neurologie Jens Pahnke z Univerzity Otto von Guericke v Magdeburku v Německu o svém výzkumu řekl: „Šestiměsíčním pitím horského čaje se u pacientů s Alzheimerovou chorobou snížila nemoc na úroveň, na které byla před devíti měsíci, a poté se stabilizovala.“ Dodal: „Měl jsem pacienta, který měl problémy s pamětí a orientací a dostal se do stavu, kdy si nedokázal sám dojít ani na toaletu. Dva měsíce jsem mu podával řecký horský čaj a nyní se jeho stav zlepšil natolik, že se chystá s přítelem na dovolenou do Alp!“

Profesor neurologie Jens Pahnke na univerzitě Otto von Guericke v německém Magdeburgu odhalil, že řecký horský čaj snižuje poškození mozku u pacientů s Alzheimerovou chorobou téměř o 80 %. Pomáhá také při prevenci a používá se v kombinaci s třezalkou tečkovanou.

ŘECKÝ ČAJ A DEPRESE

Nedávná studie prokázala, že čaj Sideritis scardica (horský čaj) bohatý na bioaktivní látky je stejně účinný jako čaj Camellia sinensis (běžný zelený/černý čaj) v obraně a prevenci oxidačního stresu. Zelený čaj, který je často označován za vynikající nápoj, je rostlina, která je bohatá na kofein, by mohl vést k problémům, jako je úzkost.

Již Hippokrates si všiml, že popíjení horského čaje má pozitivní vliv na úzkost a depresi. Článek publikovaný v časopisech MDPI pojednával o studii, v níž se ukázalo, že flavonoidy obsažené v horském čaji mají vliv na inhibici hMAO v lidském mozku. Vyšší hladiny hMAO v mozku jsou spojovány s několika stavy, včetně úzkosti, deprese, Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.

Řecký horský čaj a snižování krevního tlaku

Studie uvedená v říjnovém čísle časopisu Journal of Physiology and Pharmacology z roku 2012 zjistila, že výtažky ze sideritu pomáhají snižovat hladinu krevního tlaku a zároveň pomáhají uvolňovat cévy.

Studie na zvířatech měřila arteriální krevní tlak a zjistila, že dávka extraktu ze sideritu vedla k rozšíření cév, což pomohlo snížit hladinu krevního tlaku a snížit zátěž srdečního svalu.
I když studie pomohly podpořit užívání sideritu pro jeho příznivé účinky na zdraví srdce, je třeba provést další výzkum, než bude možné čaj ze sideritu považovat za lék na kardiovaskulární onemocnění.

Existuje také studie o léčbě bolesti pomocí sideritu. Podle článku z roku 2018 publikovaného v časopise Pain Research and Management jsou rostliny z čeledi Lamiaceae (kam patří i rod Sideritis) široce využívány k léčebným účelům v oblastech světa – častěji mimo Spojené státy. Sideritis scardica, známý také jako řecký horský čaj, je jednou z nich.
Existují také zmínky o tom, že pomáhá při cukrovce.
Seznam je dlouhý, no tak si pojďme uvařit šálek – ne?!

V Řecku je nesmírně oblíbený a nejčastěji se vaří v zimě, kdy klesá míra fyzické aktivity a přibývá nachlazení, bolestí a zánětů. Říká se, že má pozitivní účinky téměř na vše, co vás trápí, ale nejčastěji se používá proti nachlazení, dýchacím potížím, zažívacím potížím a mírné úzkosti. Říká se, že posiluje imunitní systém a je ceněn pro své antioxidanty, jako protizánětlivý prostředek a na snížení horečky.

V zimě se pije horký, v létě ledový a v obou případech je výborný.

Příprava horského čaje je poměrně jednoduchá. Pro jednu porci přidejte malou hrst bylinky do vody v hrnci a přiveďte k varu. Zatímco mnoho jiných čajů se připravuje tak, že se čajové lístky nebo byliny zalijí vroucí vodou, u tohoto druhu čaje se dává přednost tomu, aby se voda s bylinkou od začátku vařila. Stačí scedit, přidat citron a případně sladidlo a vychutnat si ho.

Stejně jako u všech ostatních čajů, které doporučujeme ke každodennímu užívání, často stačí 3-5 šálků denně, abyste dosáhli potřebných zdravotních účinků. Řecký horský čaj neobsahuje kofein, takže je vhodný i v pozdějších hodinách. Má také přirozeně sladkou, květinovou chuť s citronovým nádechem a byl by z něj vynikající ledový čaj při zachování všech uvedených prospěšných účinků. Zařazení řeckého horského čaje do pitného režimu je skvělým způsobem, jak zlepšit své zdraví.

Přeji vám příjemný požitek a pevné zdraví, PIRINSKÝ ČAJ zakoupíte i v mém bylinkářství, odkaz ZDE:

https://www.bylinkyzamazonie.cz/inca-botanica/pirinsky-caj-bylinny-caj-20g/

( Odkaz prosím zkopírujte do Google, děkuji. )

Blanka Čížkovská Magicstar

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem PIRINSKÝ ČAJ