ČLÁNKY

VILCACORA – KRÁLOVNA AMAZONIE

Krásný den moji drazí,
dnes máme téma VILVACORA – čte se VILKAKORA, kterou právem domorodé etnikum nazývá KRÁLOVNOU AMAZONIE. A není divu Vilcacora – Uncaria tomentosa je jednou z nejpopulárnějších amazonských rostlin, která vzbudila zájem vědců z celého světa. Roste v tropických lesích Amazonie. Je to světle hnědá popínavá rostlina, nazývaná liánou, dosahující výšky 15 metrů. U násady každého páru listů se nacházejí zahnuté trny, připomínající drápky které rostlina používá k přichycení se ke stromům. Její listy jsou řapíkaté a na spodní straně pokryté jemným chmýřím. Má nažloutlé květy, které se shromažďují ve shlucích. Oblast jejího výskytu se nachází ve střední oblasti amazonské peruánské džungle, v nadmořské výšce 200 až 800 metrů, v provincich Chanchamayo, Satipo, Oxapampa, Elbow of Pozuzo, jakož i v údolí řek Pichis, Palcazy a Pachitea. Z Vilcacory se používá hlavně vnitřní kůra, ta je nejúčinnější a listy (vnější kůra je odpadem!).
 
POUŽITÍ V PERUÁNSKÉ TRADIČNÍ MEDICÍNĚ NA:
 
-při prevenci i léčbě onemocnění zhoubnými nádory,
-onemocněních trávicího traktu (zánětech, Crohnově chorobě, divertikulitidě, poruchách střevní mikroflóry,
-peptickém vředu, zácpě, plynatosti, hemeroidech, parazitech),
-diabetes,
-jaterní cirhóze,
-chorobách spojených s poškozením funkce imunitního systému,
-chronickém únavovém syndromu,
-léčbě a prevenci virových onemocnění (chřipky),
-chronických infekcích horních cest dýchacích, astmatu, sinusitidě,
-virových infekcích (vč. boreliózy, Herpes zoster, Herpes simplex i HIV),
-artritidách,
-bolestech končetin,
-léčbě kapavky a úplavice a pro zlepšení metabolizmu ledvin,
-jako antioxidant.
 
LÉČEBNÉ ÚČINKY:
 
antitumorózní, imunomodulační, protizánětlivé, antivirové, antibakteriální, antimykotické, antioxidační, probiotické, antihelmintické, antiparazitární, analgetické, hypotenzní, antiastmatické, antialergické, kardioprotektivní.
 
Pokud připravujete odvar – v našem pojetí ,,čaj“ z Vilcacory, jak říkají někteří moji klienti, je třeba bylinku přes noc namočit a pak pomalu přivést do varu a ,, táhnout“ 15 minut. Tak získáte silný a účinný odvar. ( Pití odvarů z Vilcacory zlepšuje stav cév, zabraňuje vzniku krevních trombů a tím předchází srdečnímu infarktu a mozkové mrtvici. Některé alkaloidy zlepšují paměť, v případech amnézie způsobené cholinergní dysfunkcí. )
 
Odvar z Vilcacory se používá i vně na potírání ran, ekzémů, otoků apod. Je vhodná do koupele i jako obklad na oteklá kolena, ale zde je třeba udělat tzv. Priznic, tj. dáte namočenou látku – bavlněnou v odvaru z Vilcacory na postižené místo, zakryjete igelitem a ještě zabalíte další bavlněnou látkou. Necháte působit přes noc, nejméně 4 -5 hodin.
 
Pokud vás Vilcacora zaujala  a rádi by jste ji ,, vyzkoušeli“ doporučuji navštívit mé bylinkářství
www.bylinkyzamazonie.cz.
( Odkaz prosím, zkopírujte do Googelu, kvůli zákonům EU nemohu uvádět prokliky na dané výrobce. Děkuji. )
Přeji vám krásné a spokojené dny ve zdraví
 
Blanka 
 
 
Komentáře nejsou povolené u textu s názvem VILCACORA – KRÁLOVNA AMAZONIE